חרדה אצל ילדים

ילדים ומבוגרים שונים זה מזה בדפוסי החשיבה, ההתנהגות והרגשות. שונות זו מתקיימת גם בהקשר של התנהגות נפשית בריאה וגם במקרה של בעיה נפשית. כיצד שונה חרדה של ילדים מחרדה של מבוגרים ובמה היא מתאפיינת? במקרה כזה כדאי מאוד לפנות לפסיכיאטר ילדים או פסיכולוג ילדים, לשם קבלת אבחון מסודר וייעוץ במציאת טיפול מתאים. 

הרגש הבולט ביותר אצל ילדים, כאשר קיימת חרדה, הוא פחד. ילדים רבים מדווחים על פחדים במצבים שונים, נורמטיביים יותר ופחות, אלא שבשל חוסר בשלותם, ילדים מתקשים לבטא במילים את רגשותיהם. כמו כן, הם לא מכירים את המושגים בהם משתמשים מבוגרים כדי לבטא רגשות של פחד, חרדה או מצוקה הנובעת מהם. כהורה, חשובה מאוד המודעות שלנו לגילוי חרדה בילדינו והכרת הדרכים בהן הם מביעים את חרדתם. 

"ילדים רבים מדווחים על פחדים במצבים שונים"

ילדים חרדתיים יכולים לדווח על שעמום בסיטואציות קבועות, כאשר למעשה מדובר בחרדה. במקרים אחרים ילדים חרדתיים עשויים לדווח על כעס או עצבנות הנובעים מחרדה. ביטוי נוסף לחרדה יכול להיות דרך המישור הגופני כאשר ילדים ידווחו על כאבים: בטן, ראש, בחילות, דפיקות לב מואצות והזעה מוגברת. כל אלו הם סימנים לעוררות גופנית גבוהה המעידים על דריכות של הגוף לקראת סכנה. הביטוי הבריא של כאבי הבטן הוא התופעה הנפוצה של "פרפרים בבטן" המופיעים בעת לחץ והתרגשות. במצב של חרדה הם יהיו חמורים יותר ויתפרשו אצל ילדים ככאב בטן. 

אם הילד מתלונן על כאבי בטן, ייתכן שזהו ביטוי קיצוני לתחושת חרדה. במצב זה חשוב לפנות לגורם רפואי או נפשי על מנת לשלול הסברים אחרים ולאבחן היתכנות של הפרעת חרדה. במקרים של חרדה, גם מבוגרים נוטים לדפוסי חשיבה מוטעים, שבדרך כלל מאפיינים ילדים. דפוסים אלה כוללים למשל נטייה לראות בכל סימן שלילי רמז לאסון שמתקרב, משהו איום ונורא שעומד לקרות. מבוגרים וילדים חרדים יטעו לראות עצמם כמי שאינם מסוגלים להתמודד עם מה שהם תופסים כאיום. בהתמודדות עם חרדה, ילדים יותר ממבוגרים, ינסו לשלוט באיום באמצעות דפוסי חשיבה מאגית או עריכת טקסים אישיים למטרת הגנה, כמו עשיית תנועה קבועה מסוימת או שימוש במילת קסם.